میدان هفت تیر -خیابان بهار شیراز ، خیابان سلیمان خاطر - خیابان وراوینی - شماره 21 - طبقه2 - واحد5
02188844198 02188844193

انواع دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم محفظه ای می توانند از هر دو نوع کیسه مسطح و یا برجسته استفاده کنند. با این حال استفاده از کیسه های مسطح با توجه به تفاوت قیمت ها بیشتر رایج است. برای استفاده از این دستگاه فقط کافیست موادی که میخواهید بسته بندی کنید را در داخل کیسه مخصوص گذاشته و کیسه را در داخل دستگاه قرار دهید.


دستگاه بسته بندی وکیوم

دستگاه بسته بندی وکیوم یکی از دستگاه های کاربردی است که تا به امروز زیاد شناخته شده نبوده است. این دستگاه با کاربردهای فراوانی که دارد می تواند هم برای مصارف خانگی و هم برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. دستگاه بسته بندی وکیوم با استفاده از مکیدن هوای داخل کیسه پلاستیکی مخصوص و همچنین بستن سر کیسه از طریق گرما باعث کم حجم شدن بسته بندی و همچنین محافظت و تازه نگه داشته شدن محصول می شود. این دستگاه عموماً در صنایع غذایی و به منظور بالا بردن طول عمر محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.به صورت کلی دو نوع دستگاه بسته بندی وکیوم تولید می شود که دستگاه های خارجی و محفظه ای نامیده می شوند. نام آن ها نشان دهنده محل قرارگیری کیسه در طول روند بسته بندی است.

در دستگاه بسته بندی وکیوم خارجی محصول در خارج از دستگاه مهر و موم می شود، در حالی که در مدل محفظه ای کل کیسه در داخل دستگاه قرار می گیرد.

علاوه بر این، دو نوع کیسه ها بسته بندی وکیوم وجود دارد: برجسته و مسطح. هر دو به یک شکل عمل می کنند، با این حال این نکته را باید در نظر داشت که کیسه های مسطح با دستگاه های بسته بندی وکیوم خارجی سازگار نیست.


امگا


دستگاه بسته بندی وکیوم خارجی

سازوکار دستگاه بسیار ساده است. تنها کافیست لبه یک کیسه وکیوم برجسته را روی دستگاه قرار داده و فشار دهید. ترکیب خاص کیسه تضمین می کند که تمام هوا از طریق کانال های کوچک موجود در پلاستیک خارج می شود. هنگامی که کیسه به سطح خلاء تنظیم شده برسد بسته بندی کامل شده است.

از ویژگی های خاص دستگاه بسته بندی وکیوم خارجی می توان به نکات زیر اشاره کرد:

• فشردگی؛ فضای ذخیره سازی یا فضای کاری زیادی لازم ندارد.

• قابلیت حمل؛ می توان برای پخت و پزهای نمونه و مناسبت ها استفاده شود.

• کم مصرفی؛ اکثر این دستگاه ها می توانند با استفاده از یک آداپتور 13 آمپر واحد کار کنند.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که دستگاه بسته بندی خارجی به طور کلی برای مصرف در حجم و مقیاس کم استفاده می شوند و از آن ها نمی توان برای بسته بندی مایعات و سس ها استفاده کرد. کیسه های برجسته گرانتر از کیسه های مسطح هستند.


امگا


دستگاه بسته بندی وکیوم محفظه ای

دستگاه بسته بندی وکیوم محفظه ای می توانند از هر دو نوع کیسه مسطح و یا برجسته استفاده کنند. با این حال استفاده از کیسه های مسطح با توجه به تفاوت قیمت ها بیشتر رایج است. برای استفاده از این دستگاه فقط کافیست موادی که میخواهید بسته بندی کنید را در داخل کیسه مخصوص گذاشته و کیسه را در داخل دستگاه قرار دهید. با بستن درب دستگاه و زدن کلید شروع، هوا از داخل کل محفظه به بیرون مکیده می شود. دقیقاً به دلیل همین مکشِ هوا از کل محفظه است که مایعات موجود در کیسه بدون مشکل در جای خود باقی می مانند. این نوع عملکرد موجب می ¬شود دستگاه بسته بندی وکیوم محفظه ای یک مدل مناسب برای بسته بندی سس ها، سوپ ها یا سایر غذاهای مرطوب باشد.

از ویژگی های خاص دستگاه بسته بندی وکیوم محفظه ای می توان به نکات زیر اشاره کرد:

• انعطاف پذیری؛ سازگار با انواع کیسه های بسته بندی مواد غذایی، از جمله کیسه های وکیوم رول.

• محفظه های با ظرفیت بالا اجازه می دهند مواد غذایی بزرگتر مانند گوشت یا مقادیر بیشتری از ماهی ها بسته بندی شوند.

• بسیار سریع بوده و استفاده از آن ها آسان است.

• بعضی از مدل ها به منظور جلوگیری از آسیب به مواد غذایی شکننده، امکان تنظیم بسیار دقیق فشار وکیوم را در امکانات خود قرار داده اند.

• مدل های پیشرفته میله های قابل تنظیم دارند که بسته به اندازه و شکل وسیله می توانند تنظیم شوند.

توجه داشته باشید اگر کیسه به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، یا اگر در حین فرآیند بسته بندی پاره شود، ممکن است مایعات در داخل محفظه پخش شود. این امر می تواند باعث وارد شدن غذا به پمپ دستگاه و آسیب رسیدن به آن شود. بنابراین بعضی از مدل ها کلید توقف اضطراری داشته که در چنین شرایطی بسیار مفید هستند.


امگا


مزایای استفاده از دستگاه بسته بندی وکیوم

• از خراب شدن و پوسیده شدن محصولات جلوگیری می کند.

• روغن های خوراکی و مورد نیاز غذا را در داخل آن ها نگه می‌دارد.

• از یخ زدگی مواد غذایی جلوگیری می کند.

• طعم و حالت طبیعی مواد را حفظ می کند.

منبع1 منبع2 منبع3

مقالات مرتبط

چرا به دستگاه وکیوم مواد غذایی احتیاج داریم
چرا به دستگاه وکیوم مواد غذایی احتیاج داریم

تاریخ:1397/12/22