میدان هفت تیر -خیابان بهار شیراز ، خیابان سلیمان خاطر - خیابان وراوینی - شماره 21 - طبقه2 - واحد5
02188844198 02188844193

چه کسب و کارهایی به تجهیزات آشپزخانه صنعتی نیاز دارند

امروزه شاهد بکارگیری تکنولوژی در تمامی عرصه‌ ها هستیم و کسب و کارهای مختلف نیز تلاش می کنند خدمات و محصولات ارائه شده توسط خود را با استفاده از دست آوردهای تکنولوژیکی بهبود ببخشند.


تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی تبدیل به بخشی جدانشدنی از صنعت غذایی امروزی شده اند. امروزه شاهد بکارگیری تکنولوژی در تمامی عرصه‌ ها هستیم و کسب و کارهای مختلف نیز تلاش می کنند خدمات و محصولات ارائه شده توسط خود را با استفاده از دست آوردهای تکنولوژیکی بهبود ببخشند. تجهیزات آشپزخانه صنعتی را می توان به عنوان مثالی از نفوذ تکنولوژی و صنعت در زمینه آشپزی و تهیه غذا مطرح کرد. با استفاده از همین تجهیزات آشپزخانه صنعتی است که رستوران ها، هتل ها و فست فودهای زنجیره ای به راحتی قادر شده‌اند در طی روز محصولات خود را در مقادیر بسیار چشمگیر به مشتریان عرضه کنند و یا اینکه انواع شرکت های تولید و عرضه کننده انواع مواد غذایی تاسیس شده و فعالیت کنند. تهیه این حجم از محصولات غذایی بدون استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی امری غیرممکن به نظر می رسد. در واقع تجهیزات آشپزخانه صنعتی از طریق بهبود بهره‌وری و کیفیت تولید، می توانند به فعالان عرصه غذایی کمک کنند تا تولیدات خود را با حفظ و حتی بهبود کیفیت، در حجم و مقیاس‌ های بالا انجام دهند. به صورت کلی تجهیزات آشپزخانه صنعتی را می توان در چهار دسته‌ی کلی تجهیزات آماده سازی گوشت، تجهیزات آماده سازی مواد غذایی، تجهیزات بسته بندی غذا و همچنین تجهیزات نگهداری غذا جای داد. هرکدام از این مجموع های کلی شامل دستگاه های مختلفی می شوند. در ادامه به صورت اجمالی به معرفی و بررسی این گروه های تجهیزات آشپزخانه صنعتی خواهیم پرداخت.


امگا


تجهیزات آشپزخانه صنعتی شامل چه چیزهایی می شود؟

تجهیزات آماده سازی گوشت


در صنایع غذایی اصولاً گوشت آماده سازی گوشت مستلزم تجهیزات مخصوص خود است. ماهیت، ویژگی ها و همچنین کاربردهای متفاوت گوشت ها در مقایسه با میوه و سبزیجات باعث شده است تا تجهیزات آشپزخانه صنعتی خاصی برای آماده سازی آن ها طراحی شوند. این دسته از تجهیزات آشپزخانه صنعتی جزو متنوع ترین ها است و شامل انواع چرخ گوشت ها، انواع استخوان بر انواع ، میکسرهای گوشت و ... می شود.


امگا


تجهیزات آماده سازی مواد غذایی

تفاوت عمده‌ی این دسته از تجهیزات آشپزخانه صنعتی آن است که دسته قبلی صرفاً برای محصولات گوشتی کاربرد داشتند،‌ ولی از تجهیزات این دسته برای آماده سازی غذاهای غیر گوشتی هم می توان استفاده کرد. به عبارت دیگر، این دسته از محصولات هم برای آماده سازی میوه‌جات و سبزیجات و هم برای آماده سازی گوشت کاربرد دارند. این دسته از تجهیزات آشپزخانه صنعتی شامل غذاسازها، اسلایسرها، پوست‌ گیرها، سبزی خرد کن ها و ... می شوند.


امگا


تجهیزات بسته بندی مواد غذایی

همان‌طور که پیش تر بیان شده بود، استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی محدود به مراکز پخش غذا و یا رستوران ها نمی شود. شرکت های تولید کننده و پخش کننده مواد غذایی نیز از این دسته تجهیزات استفاده می کنند. موضوع بسته بندی مواد غذایی در این قبیل کسب و کارها اهمیتی کمتر از بحث تولید ندارد. چراکه محصولی که با کیفیت بالا تولید شده، احتیاج به یک بسته بندی با کیفیت نیز دارد تا در طی روند عرضه و خرید نهایی توسط مشتری نهایی افت کیفی پیدا نکند. بنابراین، دسته سوم تجهیزات آشپزخانه صنعتی شامل این تجهیزات بسته بندی می شوند که نباید اهمیت آن ها را کم شمرد. این تجهیزات شامل انواع دستگاه بسته بندی وکیوم، دستگاه وکیوم مواد غذایی، دستگاه های استرلیزه کننده‌ی چاقوها و ابزار مورد استفاده و همچنین دستگاه های بسته بندی دستی می شوند.


امگا


تجهیزات نگهداری مواد غذایی و یخسازها
آخرین دسته از تجهیزات آشپزخانه صنعتی شامل انواع یخچال و یخسازها می شود. در ادامه‌ی روند عرضه‌ای که پیش‌تر توضیح داده شده بود، پس از تولید و بسته بندی با کیفیت، باید از محصول به خوبی نگهداری شود. اگر مراحل پیشین به خوبی انجام شده باشند ولی شرایط نگهداری مناسب نباشد، مواد غذایی نه تنها کیفیت خود را حفظ نخواهند کرد، بلکه حتی ممکن است فاسد شوند. یخسازها نیز در این دسته از تجهیزات آشپزخانه صنعتی جای می گیرند. یخ سازهای مختلف می توانند یخ هایی با شکل ها و برخی ویژگی های مختلفی تولید کنند، ولی به صورت کلی کاربرد عموم آن ها تقریباً یکسان است و معمولاً برای نگهداری مواد غذایی و یا خنک کردن نوشیدنی ها به کار گرفته می شوند.

<Br>

امگا

<Br>

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5

مقالات مرتبط

اطلاعاتی در مورد تجهیزات آماده سازی غذا
اطلاعاتی در مورد تجهیزات آماده سازی غذا

تاریخ:1397/12/22

هنگام خرید تجهیزات رستوران و فست فود باید به چه مواردی توجه کنیم
هنگام خرید تجهیزات رستوران و فست فود باید به چه مواردی توجه کنیم

تاریخ:1397/12/22